اطلاعات عمومی در مورد مصرف دارو ها


داروهای سرماخوردگی برای کودکان زیر 2 سال خطرناکند


مصرف ویتامین C در طول روز از استرس جلوگیری می کند


مولتی ویتامین بخوریم یا نه؟
 
دوزبندي داروها در ماه رمضان:
  از آنجايي كه روزه داران بايد در فاصله بعد از طلوع آفتاب تا غروب از خوردن و آشاميدن پرهيز نمايند و اين ممنوعيت شامل مصرف داروها نيز مي باشد؛ در نتيجه در ماه رمضان مصرف داروها در محدوده زماني از افطار تا سحر است كه اين زمان كوتاهتر از دوره زماني مصرف دارو خارج از اين ماه مي باشد.  ساده ترين حالت مصرف داروها، مصرف يكبار در روز است و مصرف داروهايي كه به اين صورت تجويز شده اند در ماه رمضان تغييري نمي كند. البته در مورد زمان مصرف آنها (در صبح يا شب) و تغيير در اثربخشي آنها حتماً با پزشك معالج خود يا داروساز مشورت نماييد. چرا كه اثربخشي و سميت بسياري از داروها براساس زمان تجويز آنها در ارتباط با فرآيندهاي بيوشيميايي، فيزيولوژيكي و رفتاري ريتم شبانه روزي تغيير مي كند.   
  
  بنابراين ريتم شبانه روزي بعنوان يك فاكتور مهم تأثيرگذار مي تواند اثربخشي، سميت يا عوارض دارو را تغيير دهد.       
    بعنوان مثال مصرف داروي تئوفيلين بعد از افطار باعث كاهش زيادي در مقدار داروي جذب شده نسبت به مصرف دارو بعد از سحر مي شود. اين تغيير در جذب به دليل تغييرات شبانه روزي ترشح اسيدمعده و همچنين به تغيير در ماهيت و كيفيت غذاهاي مصرفي در ماه رمضان مي باشد. يا در مورد داروي والپروئيك اسيد مصرف آن بعد از افطار مي تواند باعث تأخير در جذب دارو در نتيجه اثربخشي آن شود ولي مصرف آن بعد از سحر باعث كاهش نيمه عمر حذف آن و افزايش ماندگاري دارو در بدن مي شود.
 در مورد داروهايي كه بيمار بايد دو بار در روز يا بيشتر مصرف نمايد، تنظيم زمان مناسب مصرف دارو بدليل مساوي نبودن فواصل افطار تا سحر مشكل مي باشد. در مواردي كه بيمار ملزم به مصرف دارو در زمان هاي مشخص و ثابتي مي باشد (مانند موارد تجويز آنتي بيوتيك ها) مي توان در مورد عدم روزه داري تا زمان بهبودي از مرجع تقليد سؤال نمود. در غير اين صورت بيمار بايد يك دوز را زمان افطار و يك دوز را هنگام سحر مصرف نمايد كه اين تغيير در فواصل مصرف و زمان آن مي تواندمنجر به تغيير در اثربخشي دارو و عوارض جانبي آن گردد.
 
 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1390-5-25 11:11        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ